Güncel

ADGB’den Almanya’nın Ulm şehrinde panel

“Mafya-Siyaset-Devlet / Avrupa’da faşizme karşı birleşik mücadelede görevlerimiz” başlığıyla Almanya’nın Ulm şehrinde  Kürt siyasetçi HDP eski Muş Milletvekili ve Ahmet Yıldırım katılımı ile  gündeme ilişkin bir panel yapıldı.

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) Ulm tarafından Ulm’da düzenlenen “Mafya-Siyaset-Devlet / Avrupa’da faşizme karşı birleşik mücadelede görevlerimiz” başlığıyla düzenlenen söyleşiye HDP eski Muş Milletvekili, Doç. Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yıldırım ve ADGB-Ulm sözcüsü konuşmacı olarak katıldı.

Tohum Kültür Merkezi (TKM) Ulm’un park alanında açık havada ve pandemi kurallarına uyularak gerçekleştirilen etkinliğe yüzden fazla kişi katıldı.

 Açılış konuşması ve saygı duruşuyla başlayan söyleşinin konuşmacılarından ADGB-Ulm temsilcisi oldu. “Devlet ve iktidar, başta sosyalist, Kürt, Alevi, kadın, ekoloji hareketler olmak üzere muhalefete saldırısı her geçen gün daha da artırıyor” diyen konuşmacı, “Ülkede olduğu gibi, bizler de burada tüm alanlarda mücadelemize devam edecek, çete ve mafyaların bizi yıldırmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Konuşmacı birleşik mücadelenin de önemine değinerek, bu tür faaliyetlerin özümüzdeki dönemde daha da fazla gerçekleştireceklerini söyledi.

“İktidar yamalı bohça gibi”

Söyleşinin diğer konuşmacısı, Şubat 2018’de milletvekilliği düşürülen 25-26. Dönem Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili, Doç. Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yıldırım da ADGB tarafından davet edildiği söyleşide gündeme ilişkin çeşitli açıklamalarda bulunarak, görüşlerini açıkladı.

HDP eski Muş Milletvekili ve Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, 100 yıllık tarihe çok kısa olarak değinerek “Başta Kürtler olmak üzere, emperyal güçlere karşı sürekli mücadele verildi” dedi. Küresel ve bölgesel emperyal güçlerin saldırılarının devam ettiğini belirten Yıldırım “Bu yoğun olarak devam eden saldırılara da, çok zor koşullarda olunsa da, mücadeleden geri adım atılmıyor, hatta direniş her alan sürekli artarak gelişiyor” dedi.

“Derin devlet”e inanmadığını söyleyen Yıldırım, rejimin karakterinin 100 yıldır şimdiki tarzda olduğunun altını çizdi. “Ortaya dökülen devlet ilişkilerine şaşırmıyor, şaşıranlara şaşırıyorum” diyen Yıldırım, Sedat Peker’in anlattıklarının cumhuriyetin her devresinde olduğunu belirtti. “Bu devlet zaten narkotik devlettir” dedi.

“Faşist devletin tüm uygulamalarını var” diyen Yıldırım, devletin ve temsilcisi AKP-MHP iktidarının yine de faşist kurumsallaşmayı başaramadığını söyledi. İktidar için “Yamalı bohça gibiler” yorumunda bulunan Kürt siyasetçi Yıldırım, Erdağan’ın bile tam anlamda rıza alamadığından şikayetçi olduğunu ve “Sosyal ve kültürel anlamda iktidar olamadık” dediğini hatırlattı.

“İktidar yamalı bohça gibi” diyen Yıldırım, demokratik bir ortamda yapılacak bir seçimde AKP’nin, yüzde 35-40 oranında oy alabilmesinin mümkün olmadığını, yüzde 20’den fazla oy alamayacağını söyleyerek “Devlet tüm kurumlarıyla iflas etmiştir, bunların gitmesi yakındır. Gitmemek için elinden geleni yapıyor Erdoğan. Biliyor ki, sanık sandalyesine kesinlikle oturtulacak” dedi. “Tüm bunlardan ötürü de gerçek bir muhalefet hareketi olan HDP kapatılmak isteniyor” diyerek, bunun siyasi bir tutum olduğunu belirtti.

Ahmet Yıldırım, söyleşinin soru-cevap bölümünde, katılımcılar tarafından yapılan çok sayıda yorum ve soruların hepsine tek tek yanıt verdi. Yıllardır tutuklu olan HDP eski Eş genel başkanı Figen Yüksekdağ’ın kitabını da imzalayan ve Ulm’da büyük ilgi gören siyasetçi, toplantı sonrası da TKM’de kalarak sohbete devam etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu