Güncel

Heseke’de Seyfo Katliamı anması gerçekleştirildi

Heseke'de Süryani-Asuri Meclisi tarafından Seyfo Katliamı anması gerçekleştirildi

Heseke: 15 Haziran günü Süryani-Aşuri Halk Meclisi tarafından Seyfo Soykırımı’nın anması gerçekleştirildi. Yapılan anmaya Heseke ve çevresinde yaşayan Süryani ve Asuri toplumunun yanı sıra, Nubar Ozanyan Askeri ve Ermeni Meclis üyeleri katılım sağladılar.

500 civarında bir katılımın gözlemlendiği anmada, saygı duruşunun ardından Seyfo üzerine konuşmalar gerçekleştirildi. Asuri-Süryani Meclisi adına yapılan konuşmanın ardından, şiirler okundu, Osmanlı dönemi soykırımını anlatan bir müzikal sahnelendi ve sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Yapılan konuşmalarda, Osmanlı dönemi Süryani-Asuri halkının uğradığı soykırım anlatıldı. Ermeni, Keldani, Pontus ve diğer Hıristiyan halklara da soykırımın uygulandığı belirtilen konuşmalarda, soykırım torunlarının tehcire tabi tutulduğu belirtildi.

Etkinlikte ayrıca 1915 yılında gerçekleştirilen Seyfo Soykırımı’na ilişkin fotograflar sergilendi. Süryani-Asuri Meclisi’nde yapılan anmanın ardından etkiliğe katılan kitle mumlar yaktı. Ardından Nubar Ozanyan Taburu, Ermeni Meclisi üyeleri ve kitle sloganlarla Seyfo Anıtı’na yürüdü. Anıt önünde kitle Süryanice “Şehitler ölmez!” sloganı attı. Etkinlik akşam saatlerinde son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu