Güncel

Konya Valiliğine göre Hakim Dal husumetten katledilmiş

Konya Valiliği, Meram ilçesinde Amed'li bir aileye yapılan ırkçı saldırının "husumetten" kaynaklandığını iddia etti.

Valilik yaptığı açıklamada, olayın “hayvanların mera ve tarlalara zarar vermesi üzerine çıkan husumetten” kaynaklı olduğunu ileri sürdü.
Açıklamada, “2012 yılından bu yana küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaşlarımızın hayvanlarının, bir başka mahallede ikamet eden vatandaşlarımıza ait tarlalara girmesi nedeniyle, iki mahalle sakinleri arasında tartışma çıkmış, tartışma büyüyerek silahlı, taşlı-sopalı kavgaya dönüşmüştür. Bölgeye gelen Jandarma tarafından olayın yatıştırıldığı esnada, hayvan sahiplerinden Hakim Dal kavga esnasında ateşli silahla yaralanmış ve kaldırıldığı Konya Şehir Hastanesinde vefat etmiştir. Olay hayvanların mera ve tarlalara zarar vermesi üzerine çıkan husumetten kaynaklanmaktadır” iddia edildi.
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Söz konusu olay adli bir olay olup, belirli çevrelerce etnik bir kavga şeklinde yansıtılmaya çalışmakta, bu yönde algı oluşturulmaktadır. Bu tür provakatif paylaşımlara ve haberlere itibar edilmemelidir.”

Kürt aileye yönelik saldırının ardından 20 kişi gözaltına alındı

Çarıklıköy’de 20 yıldır ikamet eden Diyarbakırlı aileye dün ırkçı saldırı gerçekleşmişti. En az 60 kişi olan ırkçı grup, Kürt aileye silahla saldırmış Hakim Dal hayatını kaybetmişti.

Saldırının ardından dün itibariyle toplam 20 kişi gözaltına alındı. Aile avukatı Abdurrahman Karabulut’un verdiği bilgiye göre yeni isimlerin gözaltı işlemlerinin devam ettiğini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu