Güncel

Nedex Kimya işçileri greve çıkacaklarını duyurdu

Petrol-İş’te örgütlü bulunan ve TİS sürecinde istenileni alamayan Nedex Kimya işçileri, anlaşma sağlanamadığı takdirde 17 Haziran’da greve çıkacaklarını duyurdu

Kocaeli Dilovası’nda bulunan ve Petrol-İş’te örgütlenen Nedex Kimya fabrikasındaki işçiler toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamadığı takdirde 17 Haziran’da greve çıkacaklarını duyurdu.

Evrensel’de yer alan habere göre, 6 aylık TİS döneminin sonuna gelindiği belirtilirken, bugün yapılacak toplantının son toplantı olduğu ve Perşembe günü sabah saatlerinde greve çıkacaklarını ilettiler.

“Gönül isterdi ki süreç buralara kadar gelmeden sözleşme imzalanıp gönül rahatlığıyla işimize odaklansaydık” diyen Nedex işçileri, “Bugüne kadar nasıl kararlı bir duruş sergilediysek yarınki son toplantımızda da kararlılığımızı göstereceğiz. Gelinen son noktada işverenin ücretlerle alakalı 29 Aralık 2020 tarihindeki asgari ücret üzerine uygulanacak şekilde 800 TL brüt teklifi olmuştur. Biz ise 1 Ocak 2021 tarihli asgari ücretin üzerine uygulanmak üzere 1450+20 liralık kıdem farkı talep ettik. Patronun teklifi taleplerimizden çok uzak olduğu için kabul edilebilir değildir. Biz işçiler bu pandemi ve kriz döneminde hem ekonomik hem manevi anlamda çok yıprandık. Yaşanan krizden dolayı temel ihtiyaçlara gelen zamlar yüzünden eşimizin çocuğumuzun boğazından kıstık. Aldığımız maaş zaten yetmiyordu, bu yeni zamlarla beraber maaşımız tam anlamıyla eridi” dedi.

Pandemi döneminde desteklerin hep patronlara verildiğini ifade eden Nedex işçileri, “Biz işçilere hiçbir destek verilmemiştir. İstediğimiz bu rakamlar bizleri refah seviyesine çekmeyecektir ancak bir nebze olsun nefes aldıracaktır. Toplu iş sözleşmesi süreçlerinde müzakere masada yapılır ancak masada yapılan müzakerelerde tatmin edici sonuçlar alınamazsa anayasal olan grev hakkımızı da kullanacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu