DünyaGüncel

Yunanistan’da yeni çalışma yasa tasarısı parlamentoda, emekçiler 24 saatlik grevde

Yunanistan'da Yeni Demokrasi hükümeti tarafından değiştirilmesi planlanan Çalışma Yasasına karşı çıkan işçi sendikaları bugün ikinci kez 24 saatlik greve gitti.

Yunanistan’da Yeni Demokrasi hükümeti tarafından değiştirilmesi planlanan Çalışma Yasasına karşı çıkan işçi sendikaları bugün ikinci kez 24 saatlik greve gitti.

Hükümetin yürürlüğe geçirmek için bu akşam mecliste oylamaya sunacağı yeni çalışma yasa tasarısını muhalefet ve sendikalar;  “Yunanistan’da var olan işçi haklarını gasp etmeye dönük bir yasa tasarısı” olarak tanımlıyorlar. Hükümet ise var olan yasanın “güncel” olmadığını iddia ederek, yeni yasa tasarısını yenilenme üzerinden savunuyor.

Esasta çalışma saatlerinin fiili olarak 8 saatten 10 saate çıkarılması, grev hakkının işverene göre uygulanabilirliği ve işverenin mobbing uygulamasını meşrulaştıran “Dijital Kontrol Kartları” üzerinden tepki çeken tasarıya karşı geçen hafta 71 kentte on binlerin katıldığı 24 saatlik bir genel grev gerçekleştirilmişti.

Bugün sabah saatlerinde ise İşçi Merkezleri, Kamu Emekçileri Konfederasyonu ve Mücadeleci İşçiler Cephesi (PAME) tarafından ikinci bir 24 saatlik grev çağrısı yapıldı. Başkent Atina’da greve giden binlerce kişi Yunanistan Parlamentosu önünde bir miting gerçekleştirdi.

Bütün tepkilere rağmen geri adım atmayan hükümet bu akşam tasarıyı meclisten geçirmeyi planlıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu